Ph - Ph - Ph - Ph - Phillly !!!
Musím říct, že jestli jsem si loni myslel, že nejhezčí město v USA je Chicago, tak po dnešní návštěvě města Philadelphia mám nového kandidáta - Philadelphii.
Dnešní ráno jsme si zase trošku přispali - já vstával po osmé hodině. Pak zase nějaká snídaně a pak do města. Tentokrát jsem už naštěstí nespal v obýváku, ačkoliv kolem toho byly zase trošku zbytečné emoce.
Abychom mohli pochopit význam města Philadelphia, je nutné si udělat malé okénko do historie USA. Dojedeme totiž k tomu, že toto město se svým významem skoro rovná hlavnímu městu. Takže - jak víme, tak na téhle části území USA byli Britové. Pokud jsme to nevěděli, už to víme. A jistý William Penn dostal od anglického krále půdu dnešního státu Pennsylvania do správy a stal se kvakerem (skevělý slovo). Název města Philadelphia je odvozen od dvou slov, které sice neznám z hlavy, ale v překladu to znamená město bratrské lásky. Mimochodem, to že tam byl Penn a stát se jmenuje Pennsylvania, to není náhoda. Pojmenoval to tak on sám na počest otce. Teď se bavíme o 17. století.
V polovině století 18. se město stalo druhým nejvýznamnějším městem britské říše hned po Londýnu, protože mělo vstřícnou liberální politiku. A právě to způsobilo to, že zde začaly bujet revoluční nálady. Ještě před válkou za nezávislost se zde sešel první kongres, který rozhodl o bojkotu britského dovozu (takové to vysypávání čaje do moře a tak). V roce 1776 zde zástupci třinácti států podepsali Deklaraci nezávislosti, o deset let později dokonce Ústavu. Město Philadelphia se na nějakou dobu stalo dokonce hlavním městem celých Spojených států mezi lety 1790 - 1800.
Další historii města můžete nastudovat na Wikipedii stejně jako jsem to udělal teď já. Každopádně ta hala, kde se tyto dva důležité dokumenty podepsaly, je otevřená návštěvám. Průvodkyně, co nám to povídala, byla historií města tak dojatá, že se tam málem rozbrečela.
Mimochodem, jak jsem zmínil toho Williama Penna, tak ten vymyslel to, že by bylo hezké, aby město Philadelphia mělo ulice v pravých úhlech, aby se tam dalo snadno navigovat lidi. Tento systém pak adaptovala i další města a můžeme ho vidět třeba i v New Yorku.
Ale zpět k naší prohlídce města. Prošli jsme významné budovy města, navštívili tu i onu slavnou halu, navštívili muzeum postavené kvůli zvonu, ... je toho dost. Fotky napoví víc.
Pak se naše cesty opět rozdělily a já s dvěma starými známými kumpány jsme pokračovali opět sami. Naším dalším a posledním cílem bylo muzeum umění. V čem je to muzeum známé? Kvůli umění? Ale kde! Natáčel se tam film Rocky - jsou to ty slavné schody, na kterých Rocky běhal nahoru a dolů. A je tam dokonce i socha Rockyho v životní velikosti.
K muzeu vede strašně hezká cesta, která je stejně tak hezká jako celé město. Cesta začíná u radnice a vede až přímo k budově muzea, které trošku vypadá, jako by ho postavili Římani. Podél celé cesty jsou na lampách vlajky všech států světa. Pro ty, co nevědí, co je to za vlajku, jsou pod každou vlajkou popisky. Musím říct, že jsem si větu cestu vážně strašně užil, protože to byl ohromný relax.
U muzea jsme se dali zase všichni dohromady a pak jeli zpět na byt. Po krátké pauze jsme se vydali do obchodu. Odtamtud sice fotky nemám, ale místní obchod byl snad ještě lepší než obchod v Detroitu, protože tu jsou čerstvá jídla! Jako jasně, jsou všude, ale tady se dalo nakoupit opravdu všechno. Já jsem si trapně koupil sushi a kousek pizzy. Tomu říkám večeře! A po celou dobu jsem tam potkával jednu strašně hezkou holku. Ale těch je tu hodně, to se musí nechat. Vážně super město tohle!
Malý bonus na závěr - navštívili jsme i muzeum hasičů, kde si člověk mohl vyzkoušet jejich výstroj. Ta bunda je vážně těžká!
Komentáře
Okomentovat